71,744
edits
(adding category) |
|||
(15 intermediate revisions by one other user not shown) | |||
Line 13: | Line 13: | ||
|- | |- | ||
|[[Honda RC71|RC71]]||1958||Twin||247.33cc|| | |[[Honda RC71|RC71]]||1958||Twin||247.33cc|| | ||
|- | |||
|[[Honda RC110|RC110]]||1962||Single||49.9cc|| | |||
|- | |||
|[[Honda RC111|RC111]]||1962||Twin||49.61cc|| | |||
|- | |- | ||
|[[Honda RC112|RC112]]||1962||Twin||49.61cc|| | |[[Honda RC112|RC112]]||1962||Twin||49.61cc|| | ||
Line 18: | Line 22: | ||
|[[Honda RC113|RC113]]||1963||Twin||49.61cc|| | |[[Honda RC113|RC113]]||1963||Twin||49.61cc|| | ||
|- | |- | ||
|[[Honda RC114|RC114]]|| | |[[Honda RC114|RC114]]||1963||Twin||49.61cc|| | ||
|- | |- | ||
|[[Honda 2RC114|2RC114]]||19??||???||cc|| | |[[Honda 2RC114|2RC114]]||19??||???||cc|| | ||
Line 24: | Line 28: | ||
|[[Honda RC115|RC115]]||1965||Twin||49.8cc|| | |[[Honda RC115|RC115]]||1965||Twin||49.8cc|| | ||
|- | |- | ||
|[[Honda RC116|RC116]]||1966|| | |[[Honda RC116|RC116]]||1966||Twin||49.8cc|| | ||
|- | |- | ||
|[[Honda RC142|RC142]]||1959|| | |[[Honda RC142|RC142]]||1959||Twin||124.6cc|| | ||
|- | |- | ||
|[[Honda RC143|RC143]]||1960||Twin||124.68cc|| | |[[Honda RC143|RC143]]||1960||Twin||124.68cc|| | ||
|- | |- | ||
|[[Honda 2RC143|2RC143]]||1961||Twin||124.68cc|| | |[[Honda 2RC143|2RC143]]||1961||Twin||124.68cc|| | ||
|- | |||
|[[Honda RC144|RC144]]||1961||Twin||124.68cc|| | |||
|- | |- | ||
|[[Honda RC145|RC145]]||1962||Twin||124.68cc|| | |[[Honda RC145|RC145]]||1962||Twin||124.68cc|| | ||
Line 38: | Line 44: | ||
|[[Honda 2RC146|2RC146]]||1964||Inline-4||123.15cc|| | |[[Honda 2RC146|2RC146]]||1964||Inline-4||123.15cc|| | ||
|- | |- | ||
|[[Honda | |[[Honda 4RC146|4RC146]]||1965||Inline-4||123.15cc|| | ||
|- | |- | ||
|[[Honda RC149|RC149]]||1966||Inline-5|| | |[[Honda RC148|RC148]]||1965||Inline-5||124cc|| | ||
|- | |||
|[[Honda RC149|RC149]]||1966||Inline-5||124cc|| | |||
|- | |- | ||
|[[Honda RC160|RC160]]||1959||Inline-4||249.37cc|| | |[[Honda RC160|RC160]]||1959||Inline-4||249.37cc|| | ||
Line 51: | Line 59: | ||
|- | |- | ||
|[[Honda RC164|RC164]]||1963||Inline-4||249.3cc|| | |[[Honda RC164|RC164]]||1963||Inline-4||249.3cc|| | ||
|- | |||
|[[Honda 3RC164|3RC164]]||1964-65||Inline-5||247.3cc|| | |||
|- | |||
|[[Honda RC165|RC165]]||1965||Inline-6||247.3cc|| | |||
|- | |- | ||
|[[Honda RC166|RC166]]||1966||Inline-6||249.42cc|| | |[[Honda RC166|RC166]]||1966||Inline-6||249.42cc|| | ||
|- | |||
|[[Honda RC170|RC170]]||1962||Inline-4||285cc|| | |||
|- | |- | ||
|[[Honda RC171|RC171]]||1962||Inline-4||339.43cc|| | |[[Honda RC171|RC171]]||1962||Inline-4||339.43cc|| | ||
|- | |||
|[[Honda RC172|RC172]]||1964||Inline-4||339.43cc|| | |||
|- | |||
|[[Honda 2RC172|2RC172]]||1965||Inline-4||339.43cc|| | |||
|- | |- | ||
|[[Honda RC174|RC174]]||1967||Inline-6||297.06cc|| | |[[Honda RC174|RC174]]||1967||Inline-6||297.06cc|| | ||
Line 68: | Line 86: | ||
[[Category:Honda motorcycles|RC series]] | [[Category:Honda motorcycles|RC series]] | ||
[[Category:Needs motorcycle template]] |